Bize Ulaşın
  • Adres Varyap Plaza Kat.1 No.172 (Esenyalı Mh. Uygar Sk & Barış Sk. No:61 34903 Pendik / İstanbul)
  • E-posta info@alkoncelik.com
Bizi Takip Edin
Bize Ulaşın +90 216 652 10 07

Merak Edilenler

Yapılarımız Hakkında Merak Ettikleriniz ?

SORU: Prefabrik ve hafif çelik yapı nedir?
CEVAP: Bütün malzemelerinin fabrika ortamında hazırlandığı ve kullanılacağı yere nakledilip montajının gerçekleştirildiği hazır yapılardır. Ana taşıyıcı sistem olarak hafif çelik profiller, dış ve iç cephelerde doğal şartlara karşı dirençli malzemeler, izolasyon değeri yüksek yoğunlukta yalıtım malzemeleri kullanılmaktadır.

SORU: Prefabrik ve hafif çelik yapı yapım süreçleri nasıldır?
CEVAP: Prefabrik ve hafif çelik yapılarda öncelikle müşterilerimizin talepleri doğrultusunda bina planı hazırlanır, kurulacağı bölgenin iklim koşulları ve müşterilerimizin seçimine istinaden kullanılacak malzemeler belirlenir. Hazırlanan plan ve teknik detaylar netleştirilerek sözleşme yapılır. Sözleşmede belirtilen süreçte üretim tamamlanıp, bina sevkiyatı yapılır, profesyonel ekiplerimiz tarafından montaj gerçekleştirilir.

SORU: Prefabrik ve hafif çelik yapıların ruhsatını kim alıyor?
CEVAP: Prefabrik ve hafif çelik yapıların ruhsatlarını müşterilerimiz alıyor. Ruhsat için binanın kurulacağı bölgede bir mühendislik ofisiyle çalışılıp (mimari proje, elektrik projesi, sıhhi tesisat projesi, mekanik planı) hazırlatılıp yasal izin başvurusu mimarınız tarafından yapılıyor.

SORU: Prefabrik ve hafif çelik yapılar en fazla kaç katlı yapılabiliyor?
CEVAP: Genellikle tek katlı ve iki katlı yapılmaktadır. Hafif çelik yapılarda üç katlı da yapılmaktadır. Özel isteğe bağlı kat talepleri değerlendirilmektedir. 

SORU: Bizim istediğimiz projeler prefabrik veya hafif çelik olarak yapılabilir mi?
CEVAP: Prefabrik yapılar 125cm veya 62,5 cm modüllerden oluştuğu için sizin projelerinize yakın ölçülerde çalışabiliyoruz. Hafif çelik yapılarda ise istediğiniz ölçüye en yakın ölçülerde üretim yapılabilmektedir.

SORU: Prefabrik ve hafif çelik evler sadece yazlık ev amacıyla mı yaptırılmaktadır?
CEVAP: Prefabrik konutların üretimleri bölgesel iklim koşulları göz önünde bulundurularak yapıldığı için rahatlıkla 4 mevsim kullanım sağlayabilirsiniz.

SORU: Prefabrik ve hafif çelik yapıların duvarlarına fayans seramik uygulamaları yapılabilir mi?
CEVAP: Yapılabilmektedir. Sadece dikkat edilmesi gereken husus elastik özelliğe sahip yapıştırıcılar kullanılması gerektiğidir.

SORU: Duvarlara tablo vs. asılabilir mi?
CEVAP: Duvarlara vidalama yöntemiyle tablo asabilirsiniz, ancak ağır olan aksesuarlar taşıyıcı profillere vidalanmalıdır.

SORU: Prefabrik ve hafif çelik yapılarda boya işlemini kendimiz yapabilir miyiz?
CEVAP: Prefabrik ve hafif çelik yapılarda ilk kez yapılacak boya işlemi öncesi birleşim elemanları kendi içinde silikonlandığı için tavsiye etmiyoruz.

SORU: Kullandığınız malzemelerin teknik özellikleri nasıl öğrenebiliriz?
CEVAP: Web sitemizden veya ofisimizle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

SORU: Prefabrik ve hafif çelik yapılarda verilen fiyatlara neler dahildir?
CEVAP: Prefabrik ve hafif çelik yapılar ileri kaba teslim yapılmaktadır. Prefabrik veya hafif çelik binanın duvar panelleri, birleşim elemanları, tavan kaplaması, tavan izolasyonu ve çatı kaplama malzemeleri dış ve iç kapıları, pencereler, vasistaslar ve camların temini ve montajının yapılması, iç ve dış boyası, bina içinde elektrik ve su tesisatı döşenip lamba, prizlerin takılması vitrifiye ve armatürlerinin temini dahildir. Not: Prefabrik ve hafif çelik yapılarda fayans seramik işlemleri alıcıya ait olduğu için vitrifiye malzemelerinin montajı alıcı tarafından yapılmaktadır.

SORU: Prefabrik ve hafif çelik yapılarda müşterin yapması gerekenler nelerdir?
CEVAP: Zemin betonunun yapılması ve her türlü hafriyat, çevre düzenlemesi, zemin ve duvar kaplamaları (şap, seramik, fayans vb.), prefabrik veya hafif çelik bina  dış bağlantıların yapılması (elektrik, pis su, temiz su) , belediyeden alınması gereken izinler ve ruhsat işlemleri, ısıtma ve soğutma tesisatları (kalorifer, klima gibi.), İstanbul dışındaki montajlarda montaj ekibimizin konaklama ve yemek bedelleri, malzemelerin nakliye ve nakliye sigortasının yapılması  müşterimize aittir. Yurt dışı projelerde bedeli karşılığında süpervizör temin edilir. Süpervizörün vize, uçak bileti havalimanı ile saha arası karşılıklı transferleri, konaklama, 3 öğün beslenme, güvenlik ve sağlık giderleri ve hizmetleri Alıcı sorumluluğundadır.

SORU: Prefabrik konutlarda  yapının net kullanım alanı ne kadar azalmaktadır?
CEVAP: Duvar kalınlıkları çok fazla olmadığı için net kullanım alanı yapı m² sine oranla %5 azalmaktadır.

SORU: Prefabrik ve hafif çelik yapılar da soğuk bölgeler için farklı izolasyon çözümleri üretilebilir mi?
CEVAP: Dış duvarlarda yalıtım malzemeleri değişebilmekte ve gerektiğinde duvar kalınlığı artırılmaktadır. İstenmesi durumunda dış cepheye mantolama uygulaması da yapılmaktadır. Hafif çelik yapılarda ana duvar kalınlıklarına ilaveten mekanik cephe kaplaması ile izolasyon ve duvar kalınlığı arttırılabilmektedir.

SORU: Prefabrik ve hafif çelik yapıların yaklaşık kullanım süresi nedir?
CEVAP:  Prefabrik yapılarda kullanılan malzeme ömürleri kıstas alınarak yapılar için 50-55 yıl asgari ömür verilmektedir. Hafif çelik yapılarda ise bu süre 70-75 yıldır. Yapıların belirtilen sürelerde sağlıklı kullanılması için bakımlarının düzenli yapılması gerekmektedir.

SORU: Prefabrik ve hafif çelik yapı montajı İstanbul dışında yapılması durumunda ne farklılıklar oluşmaktadır?
CEVAP: Prefabrik veya hafif çelik yapı montajı başka bir ilde yapılacaksa ek olarak gönderilen montaj ekibinin konaklama ve yemek ihtiyacının karşılanmasını müşterilerimizden talep etmekteyiz. (Ekiplerimiz 4 veya 5 kişiden oluşmaktadır)

SORU: Prefabrik yapıların teslim süreleri kaç gündür.
CEVAP: Ortalama 100m² tek katlı bir yapının üretim programına bağlı olarak 2–7 gün civarında üretimi 4–6 gün civarın da montaj işlemi sürmektedir. 

SORU: Prefabrik ve hafif çelik yapıların ödemesi nasıldır?
CEVAP: Sözleşme aşamasında işe başlamak için % 40 nakit alınmakta olup kalan bakiye sevk aşamasında tahsil edilmektedir. Evraklı ödeme ve vadelendirme ödeme alternatifleri karşılıklı görüşülebilir.

SORU: Prefabrik ve hafif çelik yapıların nakliyeleri hangi araçlarla yapılabilmektedir?
CEVAP: Prefabrik ve hafif çelik yapılar kamyon, tır, taşıma konteyneri gemi, tren veya kargo uçakları ile nakledilebilir.

SORU: İki katlı binalarda ikinci katın zemininde sallanma olur mu?
CEVAP: Prefabrik yapıların statik hesapları belirli standart ve yönetmeliklere göre yapılmaktadır. (TS 648, TS 498, TS 11 372 vb.) Üretim bu değerler doğrultusunda gerçekleşmektedir.  Bu yüzden ara katlarda müsaade edilebilir sehim miktarı vardır. Konutlarda ortalama 250kg/m2 arakat yük hesabı yapılarak arakat kesit tayinleri yapılır.

SORU: Prefabrik ve hafif çelik yapılar kurulduktan sonra tekrar taşınabilir mi?
CEVAP: Prefabrik ve hafif çelik yapılar talep edilmesi durumunda sökülüp başka bir yere taşınabilir. Söküm montaj maliyeti ve % 10 malzeme deformasyonu olacağı için ek malzeme gereksinimi doğacaktır. Prefabrik ve hafif çelik yapılarda istenildiği takdirde tadilat yapmak mümkündür.

SORU: Prefabrik ve hafif çelik yapılarda kullanılan malzemelerin çevreye ve insan sağlığına herhangi bir zararı var mıdır?
CEVAP: Prefabrik ve hafif çelik yapı malzemeleri çevreye ve insana zararlı herhangi bir madde içermemektedir. Kullanılan tüm malzemeler TSE şartlarına uygun olarak üretilmektedir.

SORU: Prefabrik ve hafif çelik yapılar depreme dayanıklı mıdır?
CEVAP: Prefabrik ve hafif çelik yapılar 1. derece deprem bölgeleri göz önünde bulundurularak üretilir. Yapı elamanları birbirlerine vida ve cıvatalarla bağlandığından deprem esnasına yapının esnemesiyle yıkılması önlenmiş olur.

SORU: Prefabrik veya hafif çelik yapının boya rengini kendim seçebilir miyim? Yoksa sabit bir renk mi vardır?
CEVAP: İstediğiniz rengi sunduğumuz boya kartelasından seçebilirsiniz.

SORU: Prefabrik ve hafif çelik yapılar zemine nasıl monte edilir?
CEVAP: Prefabrik ve hafif çelik yapılar müşterilerimizin hazırlanmış olduğu beton üzerine çelik dübeller yardımıyla monte edilir. Böylece bina zemin betonuna sabitlenmiş olur

SORU: Yapılmış binaları nerede görebiliriz?
CEVAP: Prefabrik örnek binamızı Güzelyalı–Pendik’te bulunan showroomumuzda ve hafif çelik örnek binamızı ise Dilovası fabrikamızın yönetim binasında görebilirsiniz.

Yapı Söküm Montaj Hizmet Detayları

ÇELİK ve PREFABRİK BİNA SÖKÜM MONTAJ 

Bina Söküm Detayları:

       Sökümü yapılacak çelik binanın veya prefabrik binanın  zemin şapının kırılması elektrik, sıhhi tesisat varsa ısıtma soğutma tesisatı bağlantılarının ekibimiz gelmeden önce sökülmesi gerekecektir. Sökümü yapılan binanın nakliye ve indirme boşaltması işverene aittir.

       Sökümü yapılan binanın zayi olan malzemeleri ekibimiz tarafından tespit edilecek, montaj İçin gereken  ilave malzemeler işverene bildirilecektir, işverenin  onayına istinaden ilave malzemelerin ek maliyetleri firmaya fatura edilecektir.

Bina Söküm İşlemi Bilgilendirme:

* Söküm sonrası, elektrik kabloları ve kanalları, sıhhi tesisat boruları ve temiz su borulamaları kullanılamaz duruma gelecektir. 

* Yapının sökümü esnasında şap altında kalan taban profilleri kullanılamayacaktır.

* Islak mahallerde fayans kaplı panellerin tekrar montajda yenilenmesi gerekecektir.

* Tavan kaplamaları hassas malzeme olduğu için kırılmalara maruz kalabilecektir.

Bina Montaj Detayları:

       Montaj için gereken ilave malzemeler temin edildikten sonra montaj programı başlayacaktır,

Çelik binanın veya Prefabrik binanın kaba montajı ekibimiz tarafından yapılacaktır. Montaj işlemine elektrik sıhhi tesisat, ısıtma soğutma tesisatı ve iç dış boya malzemeleri ve uygulaması dâhil değildir.

FİYATLARIMIZA DÂHİL OLAN İŞLER

* Siparişte belirtilen tarihte söküm için montaj ekibinin gönderilmesi

* Çelik binanın veya Prefabrik binanın söküm İşleminin yapılması

* Eksik malzemelerin imalatçı firmadan temin edilmesinden sonra çelik binanın veya prefabrik binanın kaba montajının yapılması

FİYATLARIMIZA DÂHİL OLMAYAN İŞLER

* Nakliye ve nakliye sigortasının yapılması

* Sökülecek binanın her türlü dış ve iç hat bağlantılarının,(elektrik, sıhhi tesisat, telefon, ısıtma, soğutma tesisatı), ekip gelmeden önce sökülmesi,

* Gerekli eksik malzemelerin imalatçı firmadan temin edilip, nakliye ücretlerinin karşılanması

* Bina içi elektrik tesisatı malzeme ve uygulamaları söküm ve montaj işleminin yapılması

* Bina içi sıhhi tesisatı malzeme ve uygulamaları söküm ve montaj işleminin yapılması

* İç, dış-tavan, metal aksam boya ve astarlama işlemi, birleşim elemanlarının silikonlaması,

* Zemin betonu (tarafınıza verilen plana göre atılması zaruridir), her türlü hafriyat ve çevre düzenleme işleri,

* Binanın kurulması için gerekli plan, proje ve yasal izinlerin alınması,

* Çelik bina veya Prefabrik bina sökümü ve montajı esnasında kullanılacak elektrik enerjisi temini.

* İstanbul dışı montajlarda montaj ekibinin konaklama ve yemek bedelleri.( Montaj ve boya ekiplerinin İstanbul Büyükşehir Belediyesinin belirlediği İl Sınırları dışında kalan tüm yerler için sabah kahvaltısı, öğlen ve akşam yemeği ile birlikte, en az iki yıldızlı otel statüsünde konaklamaları)

* Çelik veya Prefabrike yapı malzemelerinin şantiyede çalınmaya karşı güvenliğinin sağlanması.

* Çelik veya Prefabrike yapı kurulumu için gerekli ekipmanın şantiyede çalınmaya karşı güvenliğinin sağlanması. Aynı şekilde kurulum ekibinin güvenliğinin sağlanması,

* Montaj esnasında kullanılacak olan elektrik, gerekirse iskele ve vinç temini.

* Çelik bina veya Prefabrike bina ile zemin betonu arasındaki her türlü yalıtım malzemesi ve işçiliğinin yapılması.

* Isıtma ve soğutma tesisatları (kalorifer, kombi, termosifon, klima vs.)

* Çelik bina veya Prefabrik bina kaba bina montajı sonrası zemine şap atılması.

* Zemin ve ıslak hacim duvar kaplamaları (seramik, PVC, parke, mermer)

* Telefon, bilgisayar(data) ve UPS tesisatlarının çekilmesi ve armatürlerinin takılması.

* Yangın tesisatı ve armatürleri (duman detektörü, yangın söndürme tüpü, alarm sistemi vb.)

* Elektrik ana dağıtım panosu (elektrik sayacı, kofra, ana sigorta vs.) ve topraklama hattı.

* Çelik bina veya Prefabrik bina dış bağlantılarının yapılması (elektrik, pis su, temiz su vs.)

* Standart mutfak dolabı, banyo dolapları, ayna, sabunluk, kâğıtlık vb. aksesuarlar,

* İş bitiminde şantiye çevre temizliği.

Çelik ve Prefabrik Yapıların Avantajları

Prefabrik yapıların büyük kısmı fabrika ortamında hazırlandığı için uzun inşaat süreleri yoktur.

Fabrikada üretimi yapılan prefabrik evlerin montaj süreleri ( 100m² tek katlı bir ev için ) 3-4 gün gibi kısa sürede tamamlanır.

Prefabrik evlerin fiyatları belli olduğu için yaptırmak istediğiniz bir evin maliyetini önceden öngörebilirsiniz.

Prefabrik evler hazır yapı olduğu için hem zaman hem maliyet açısından betonarme evlere göre daha ekonomiktir.

Üretim aşamasında statik hesaplamaları yapılarak imalatı yapılan prefabrik evler depreme ve doğal afetlere karşı dayanıklıdır.

Prefabrik evler istenildiği takdirde ilaveler yapılabilir, genişletilebilir ve farklı bir yere taşınabilir.

Prefabrik yapılar montaj esnasında çevreye zarar verici herhangi kimyasal bir madde içermemektedir. Kısa sürede kurulan prefabrik yapılar görüntü ve gürültü kirliliğine sebep olmaz.

Prefabrik yapıların çatısına güneş enerji panelleri konularak enerji tasarrufu sağlama da önemli avantaj sağlar.

Prefabrik yapılar, yılın her zamanında yerinde kurulum yapılabilmektedir.

Prefabrik yapılarda kullanılan malzemelerin ısı yalıtımı yüksek olduğundan dolayı ısı verimliliği sağlar.

Prefabrik yapılar kısa sürede montaj yapılma avantajıyla eve hemen yerleşilebilir.

Prefabrik yapılar dört mevsim iklim şartlarına uygun olarak üretildiği için karlı, yağmurlu, rüzgârlı ve güneşli havalardan etkilenmez.

Prefabrik yapılarda zemin betonu ( su basmanı ) haricinde beton kullanılmaz.

Prefabrik yapıların duvar kalınlıkları beton binalara oranla daha ince olmasından dolayı daha az yer kaplar ve daha çok kullanım alanı sağlar.

Prefabrik yapılarda standart malzeme haricinde farklı dış görünüş seçenekleriyle istediğiniz eve sahip olmanız mümkündür.

Prefabrik yapılar planlanırken kullanılan tüm bina elemanları birbiriyle uyumlu olarak üretilir ve montaj anında herhangi bir sapma, aksaklık oluşmaz.

Son teknoloji kullanılarak üretilen prefabrik evler sağlıklı ve konforlu bir yaşam alanı sağlar.

Prefabrik yapılarda iç cephe ve dış cephe seçenekleriyle istenilmesi durumunda kişiye özgü projeler yapılabilmektedir.

Prefabrik evler tek katlı ve çift katlı olarak üretilir. Tek katlı ve çift katlı modellerde bir birinden farklı seçenekler sunarak bulunduğu çevreye özgü modern yapılar yapılabilmektedir.

Prefabrik yapılarda, engelli vatandaşlarımıza özgü özel çalışmalar yaparak standart yapıların dışında projeler yapılabilmektedir.

Prefabrik yapılarda üretim öncesi planda değişiklik yapılabilir.

Prefabrik yapılar sökülüp başka bir yere montajı yapılabilir.

Prefabrik yapılar sadece konut olarak kullanılmamakla birlikte, prefabrik satış ofisi, prefabrik ofis binası, prefabrik yemekhaneler, prefabrik yatakhaneler, prefabrik sosyal tesisleri, prefabrik okul binaları, prefabrik hastaneler, prefabrik okullar. Prefabrik cami, prefabrik mescid, prefabrik spor tesisleri, prefabrik acil afet binaları, prefabrik wc-duş binaları ve şantiye yapıları gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Prefabrik binaların ortalama ömürleri 50-55 yıldır.

Prefabrik evlerin yıpranma durumları çok az olduğu için bakım ve yenileme masrafları düşüktür.

Prefabrik yapılar daha sonra sökülme ve taşınma avantajından dolayı gerektiğinde ikinci el olarak ta satılma durumu söz konusudur.

Showroomumuzda bulunan evlerimizi gezerek ve alanın da tecrübeli personellerimize merak ettiğiniz soruları sorarak prefabrik evler hakkında daha net bilgiler elde edebilirsiniz.