Bize Ulaşın
  • Adres Varyap Plaza Kat.1 No.172 (Esenyalı Mh. Uygar Sk & Barış Sk. No:61 34903 Pendik / İstanbul)
  • E-posta info@alkoncelik.com
Bizi Takip Edin
Bize Ulaşın +90 216 652 10 07

Çelik Binalarda Güvenlik ve Yalıtım

01.03.2021
Paylaş

Çelik evler, hafif çelik karkaslı yapısı ile geleneksel betonarme eve alternatif olabilen an güvenilir yapılardır. Çelik evlerde bina taşıyıcı yapısı galvanizli hafif çelik iskelettir. Bu iskeleti oluşturan profiller fabrikada projeye uygun olarak ve tamamen otomatik rollform makinalarında vida deliklerine kadar hazır olarak üretilir. Üretilen bu profiller çerçevelenerek ve ara kayıtları ile çaprazları tamamlanmış halde montaj aşamasına hazırlanır.

Çelik yapılar bu çok sayıdaki galvanizli hafif çelik profillerin birbiriyle bağlantılı karkas yapısı sayesinde olası sarsıntılarda esneyerek salınım gerçekleştirir. Bu salınım sayesinde bina güvende kalır ve içinde yaşayan sizleri korur.

Karkas yapının üzerine yapılacak dış ve iç kaplama katmanları isteğinize bağlı olarak arttırılabilmektedir. Bu kaplamalar dış yüzeyde nem bariyeri veya baloncuklu alüminyum şilte üzerine çimento esaslı yonga levha olabileceği gibi, osb üzerine dış mantolama ürünleri, hatta siding kaplama da olabilmektedir. Seçilecek dış kaplamanın katman miktarı ve kalınlığı, dış duvar kalınlığını arttıracaktır. Zaten karkas içinde taşyünü veya mineral yün ile yalıtım sağlanmış olan duvarların dış katmanlarına ekstra katman yapılması sonucu yalıtım değeri artacaktır. Yalıtımı iyi yapılmış binalarda ise kışın ısıtma maliyetleri düşerken, yazın soğutma maliyetleri aynı şekilde düşecektir.

celik-yapi-avantajlari-1619277511

Kullanılan yalıtım malzemelerinin özelliği sayesinde ses izolasyonu üst düzeyde sağlanmaktadır. Bu yapılarda dış ortam sesleri, duvar içindeki yalıtım malzemeleri katmanları arasında absorbe edilerek iç ortama genel kabul edilebilir sınırlar içinde ulaşmaktadır. Ulaşan bu ses genellikle betonarme yapılarda duyulandan daha düşük seviyededir.

Dış duvarlarda kullanılan kaplama malzemeleri, geleneksel betonarme yapılardaki duvarlarda kullanılan kaplama malzemeleri ile aynıdır. Duvar kalınlığının da aynı olduğunu göz önüne aldığımızda binaların dış etmenlere karşı güvenli oldukları ortaya çıkmaktadır. Bu binalar her türlü iklim koşulunda rahatça kullanılmaktadır. Örneğin Kuzey Amerika ve Kanada’daki konutların tamamına yakını bu teknikle yapılmaktadır. Filmlerde görmeye alışık olduğumuz malikâne tarzı yapıların tamamı bu karkas yapısı ve yalıtım tekniği ile inşa edilmiş yapılardır.

Çelik karkaslı yapıların diğer bir avantajı ise arakat şaselerinin üzerine şap betonu atılabilmesi ve kaplamanın bunun üzerine yapılabilmesidir. Arakatlarda tekniğine uygun olarak zemin kaplama da yapıldıktan sonra, üzerinde yürünürken sallanma ya da sehim olmayacağı gibi, alt kata ulaşan ses de gözlemlenmemektedir.

Tüm bu güvenlik ve yalıtım avantajlarının üzerine, çelik evlerin maliyeti, geleneksel betonarme yapılardan daha uygun çıkmaktadır.

Avantajlı konut sahibi olmak ve aynı zamanda güvenlikten ve konfordan ödün vermek istemiyorsanız, Alkon Çelik çok sayıda bitirdiği binadan kazandığı tecrübe ve imalat kalitesiyle sizlere hizmet sunmaktan gurur duymaktadır.